Jak to bylo s Noclehárnou Samaritán
13. srpna 2021 Charita Otrokovice

Jak to bylo s Noclehárnou Samaritán

K příležitosti 30 let založení Charity Otrokovice vzpomínáme na to, jak to bylo s jednotlivými službami, které Charita poskytuje. Nejmenší službou je Noclehárna Samaritán, která je ve stejné budově jako Azylový dům Samaritán a nabízí pomoci mužům bez přístřeší. Jak již sám název napovídá, tak zde mohou přespat přes noc klienti, kteří by jinak zůstali venku.

„Provozní doba je od 19:00 do 9:00 hodin každý den po celý rok. Hlavně v zimě tato služba pomáhá tomu, aby nebyli lidé ohroženi na životě. Pro vstup je potřeba mít 30,- Kč, případně se dá platba odložit na první pracovní den. Další podmínkou je maximálně 0,8 promile alkoholu. Klienti mají kromě lůžka k dispozici ještě hygienické zázemí a dostanou teplou polévku. Služba má 4 lůžka,“ uvedl Ondřej Prchlík, sociální pracovník služby.

Noclehárna Samaritán vznikla v roce 2007 v místnosti u vstupu do budovy, kde byla dříve lavice pro klienty Azylového domu, kteří nemohli být vpuštěni do budovy, protože nesplnili pravidla. Vznik služby ovlivnila změna legislativy a vznik zákona o sociálních službách a také projekt financovaný z ESF, který v té době Charita realizovala. Zákon nově popisoval jednotlivé služby a ze zkušeností bylo vyhodnoceno, že služba noclehárna je v Otrokovicích potřeba. Pro její vznik bylo potřeba prostory upravit a vybudovat hygienické zázemí se sprchovým koutem, WC a umyvadlem, zajistit lůžka a skříňky pro klienty. To se podařilo a služba začala od 1. ledna 2007 pomáhat klientům.

„Noclehárna Samaritán je často místem, kde se klienti z „ulice“ stabilizují, odpočinou si, začnou se starat o hygienu a vyřizovat si doklady, sociální dávky a další záležitosti k tomu, aby si našli stabilnější bydlení. K tomu jim pomáhají pracovníci v sociálních službách a sociální pracovník. Často se stává, že pak přejdou na Azylový dům nebo do jiného bydlení,“ doplnil Ondřej Prchlík.

Noclehárnu ročně využije víc jak 40 klientů, kteří by jinak zůstali venku. Služba tak pomáhá tomu, aby se nezhoršoval jejich zdravotní stav a měli finančně a rychle dostupnou pomoc.

 

Další informace pro média:

Vladana Trvajová

Fundraiser

vladana.trvajova@otrokovice.charita.cz

tel: +420 731 619 771

Kontakt na službu:

Mgr. Aleš Jaroš

vedoucí služby

WerCO85j-lm%C~jj-dBFZ194YanBZd54Ys

tel: +420 605 564 039

 

 

 

 

Vladana Trvajová

fundraiser, Půjčovna pomůcek
E-mail: 1nAn8Z~k0km%C~jj-dBFZ194YanBZd54Ys